Templomunk fölszentelésének ünnepén a szentmisék 6-kor, 8-kor, 10-kor, 11-kor és 18.30-kor lesznek, gyóntatás 8.00-12.00 és 16.00-19.00 között.
Templomunkat jelenét és múltját összefoglaló néhány perces kisfilm elérhető ITT, weboldalunk fényképes galériában pedig az archív képeket is összegyűjtöttük ITT.
Az első templomot IV. Béla, Ferences Világi rendi király, „Második Honalapító” az 1250-es években építtette gótikus stílusban.
IV. (Kun) László korától (1272-1290) kezdve a templom közjogi jelentőséggel rendelkezett: a közeli Rákosmezőn tartott királyválasztó országgyűlések Te Deum-ának színhelye.
A törökök 1526. szeptember 23-án a templomot felgyújtották, a ferenceseket kardélre hányták. A legyilkolt áldozatok között volt az első név szerint ismert magyar költő, a templom papja: Vásárhelyi András, az „Angyaloknak nagyságos Asszonya” kezdetű Mária-himnusz (1508) szerzője. Budavár elfoglalásának évétől, 1541-től kezdve a templom „Szinán bég”-dzsámi néven muszlim-török istentiszteleti hely volt.
A ferencesek 1686 nyarán állították vissza e falak között a katolikus istentiszteletet. Hivatalosan 1690. április 7-én adta újra birtokba I. Lipót császár és király.
A XVIII. század elején a templomot és kolostort barokk stílusban újjáépítették. Ünnepélyes felszentelése 1743. szeptember 21-én, Szent Máté apostol és evangélista ünnepén történt.
A „reformkorban” lelkiségi és szellemi központ volt. Falai között működött a “pesti szónoktriász”: Albach, Gegő és Gasparich atyák.
Trianon után e kolostor lett a Szűz Máriáról nevezett ferences rendtartomány központja.
1950-ben a kommunista kormányzat a helyi ferences jelenlétet megszüntette. 40 évnyi kényszerű távollét után 1990. szeptember 1-jén térhetett vissza a rend templomba és folytathatta évszázados küldetését: Isten dicsőségének és felebarátaink üdvösségének szolgálatát, mely ma is a kiengesztelődés (szentgyónás) és a gyakori szentmisék országosan is ismert helyszíne lett.
A XIII. században épült templom védőszentje Szent Péter ferences vértanú volt, majd a barokk átalakítás óta Alkantarai Szt. Péter (1499-1562) ferences testvérünk oltalma alatt működik.